close
Premiéra
Poslední šance
18925_-_254

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší námět na dokument

Využijte jedinečnou příležitost a staňte se součástí filmového světa! HBO v rámci tvorby unikátních českých dokumentů už podruhé vyhlásila soutěž na jejich náměty. Vítězný projekt bude podpořen částkou 1,2 milionu Kč.

Český dokument se může pyšnit mnoha skvělými projekty. Velký dík za rozvoj v této oblasti patří především společnosti HBO, která v rámci projektu Bez cenzury uvádí jedinečné dokumenty z ryze českého nebo slovenského prostředí. Projekt Bez cenzury přináší otevřený a svobodný pohled na jakkoli kontroverzní témata a byl inspirován úspěšným dokumentárním cyklem Undercover z produkce americké HBO. Pod jeho záštitou jste mohli shlédnout několik skvělých a jedinečných dokumentárních filmů, které vyšly ze soutěže o nejlepší námět, vyhlášené v roce 2009 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Odborná porota složená z umělecké ředitelky Evy Zaoralové, tehdejšího šéfredaktora časopisu Premiere Jana Rudovského a generálního ředitele HBO Ondřeje Zacha, vybrala z došlých osmdesáti námětů pět nejlepších, které ve spolupráci s jejich autory HBO postupně začalo realizovat. Mezi vítězné dokumenty patří Erotic Nation od slovenského režiséra Petera Beganyiho, Generace Singles od Jany Počtové (který můžete vidět 14. 7. v kinech a 25. 8. na HBO) a Nebe Peklo režiséra Davida Čálka.

HBO Česká republika nyní plánuje realizaci dalších originálních dokumentárních filmů ve vlastní produkci. Vyzývá proto ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu české a slovenské autory k zasílání jejich originálních námětů. Jedná se o celovečerní filmy ve stopáži 60 - 100 minut s aktuálními tématy, vázanými na Českou nebo Slovenskou republiku. Uzávěrka soutěže je 30. září 2011, zaslané náměty posoudí odborná porota. Mělo by jít o autorské dokumentární filmy, nikoli o publicistiku, takzvané "cross žánry", či o hrané dokumenty. Témata mohou být libovolná, přednost však mají silné lidské příběhy s kontroverzními přesahy. Náměty by měli navazovat na cyklus „Bez cenzury“ filmového kanálu HBO.

Zaslané náměty posoudí odborná porota ve složení:

Kamil Fila - filmový kritik (Aktuálně.cz)
Helena Zajícová - programová koordinátorka (MIDPOINT)
Jan Burian - publicista, spisovatel, písničkář (www.janburian.cz)
Martina Šantavá - výkonná producentka (HBO Česká republika)
Anna Kaslová - dokumentární trh East Silver (Institut dokumentárního filmu)

On-line přihlášku a podmínky soutěže naleznete na webu Institutu dokumentárního filmu.

Pokud vás zajímají vítězné dokumenty z předchozího ročníku, přinášíme vám krátké shrnutí. Všechny můžete samozřejmě vidět na HBO.

Nebe Peklo

Dokument Davida Čálka zachycuje čtveřici lidí rozdílného věku, zaměření i povolání, kteří objevili rozkoš v bolesti a svou neobvyklou vášeň nepotlačují ani neskrývají. Tvoří uzavřené společenství, které samo sebe označuje zkratkou BDSM, a jehož členové se zabývají nejrůznějšími způsoby bolesti od tetování a piercingu, přes branding, bondage, sado maso a elektrostimulaci, až po další formy „osvobozeného pohledu na rozkoš a její možnosti“. Bolesti se oddávají dobrovolně, často za ni platí, posouvá jejich vnímání za hranice běžného života. Komunita BDSM, kam naši hrdinové patří, funguje v Čechách již řadu let a její kořeny můžeme hledat v dobách temného komunismu. Dodnes však zůstává utajeným společenstvím spiklenců slasti, kteří se na veřejnosti poznají podle znamení, která znají jen oni.

Erotic Nation

Dokument, jehož námět zvítězil v soutěži pořádané společností HBO Česká republika, vypráví o rodině, která po pádu komunismu založila první sex-shop na Slovensku. Všímá si obchodu, spotřebitelů i sexuálních dějin národa s velkými ambicemi a malým sebevědomím. Ukazuje erotický život Slováků ve víru politických i společenských proměn po listopadu 1989. Je kolektivním portrétem občanů, kteří mohli poprvé svobodně volit a zároveň poprvé navštívit legální sex-shop. Obě formy svobody jim však způsobují problémy ... Jako průvodci současným Slovenskem ve snímku vystoupí majitelé sex-shopů a jejich zaměstnanci, ale také sexuoložka a politický komentátor. Mozaiku kontroverzních názorů doplňují občané, oslovení prostřednictvím anket. Dokument dotvářejí archivní záběry, zrcadlící klíčové politické zvraty uplynulých let.

Generace Singles

Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní. Čeština pro ně nemá přiléhavý výraz, a tak se jim říká Singles – v angličtině svobodní, nezadaní, ale také jednotliví, sami. Říká se, že tito singles jedinci obvykle bydlí ve velkých městech a kariéra je pro ně důležitější, než zakládání rodiny, než pevný vztah.. Dnes již toto označení neplatí. Singles lidé už zdaleka nejsou jen ti, kteří si to dali jako svůj životní cíl. Říká se, že lidé v současnosti touží stále více po svobodě, odmítají být uzavřeni do jasně definovaných rolí, sociálních pozic a očekávání. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita. Co všechno způsobuje, že se takto mladí lidé podivně rozhodnou? Není spíš problémem dneška, že lidé nemohou (ač by více než chtěli) někoho nalézt? Někoho, s kým stráví celý život, s kým založí rodinu, s kým si budou rozumět? Jsou dnes dlouhodobé vztahy přežitkem, nebo těžce dosažitelným ideálem? Jak současný svět modeluje, ohrožuje, či naopak příznivě ovlivňuje naše vztahy? A kam zmizel strach ze samoty...?

11-07-2011